Közelednek a hideg, szeles téli hónapok, a hőmérsékletváltozás kihívást jelent szervezetünk számára. A hidegebb idő és a rövidebb nappalok hatására hajlamosak vagyunk begubózni, mert jobban esik a meleg szobában lustálkodni, mint kinn fagyoskodni.
Nem iszunk elég folyadékot, kevesebbet sportolunk, ezáltal gyengül az immunrendszerünk, sérülékenyebbé válunk a különböző fertőzésekkel szemben. Igyekezzünk átvészelni ezt az időszakot! Kis odafigyeléssel sokat tehetünk azért, hogy minden napunk jókedvűen induljon.
Az alapanyagcsere az a minimális energiamennyiség, amely a szervezet alapvető működésének fenntartásához szükséges. Amennyiben jóval kevesebbet mozgunk, mint tavasztól őszig, a téli időjáráshoz alkalmazkodó anyagcserénket lassítjuk. Megfelelő táplálkozással és folyadékfogyasztással, elegendő testmozgással és pihenéssel azonban fordíthatunk ezen.
1.Reggelizzünk! A felkelést követően elfogyasztott tápláló reggeli fontos kezdete a napnak, hiszen ez tölt fel minket energiával.
2. Együnk gyakran, fogyasszunk sok rostot! A napi élelmiszeradagunkat osszuk el minél többfelé. Érdemes naponta ötször, de egyszerre mindig keveset enni.
3. Fogyasszunk 1,5-2 liter folyadékot! Míg nyaranta rengeteg friss zöldséget és gyümölcsöt eszünk és a hőség miatt többször érzünk szomjúságot. Most kevesebb a friss, szezonális gyümölcs és zöldség, így különösen figyelnünk kell arra, hogy szervezetünk elegendő folyadékhoz és vitaminhoz jusson. Nemcsak a nyári melegben, de a téli fűtési szezon alatt is tudatosan ügyeljünk a folyadékfogyasztásra, azaz a hidratációra. Nyáron izzadás formájában látható a folyadékvesztés, míg télen mindez nem olyan feltűnő. Ha a téli hónapokban nem iszunk eleget, fokozottan érezhetjük a szeles idő és a fűtési szezon kellemetlen hatásait. Ha nehezen tudjuk „leerőltetni” a vizet, ásványvizet, akkor próbáljuk variálni az italokat. Bátran élvezzük az ízeket, csupán a mértékletességre figyeljünk. A forró folyadék például felmelegít, ugyanakkor a hideg frissítő gyorsítja az anyagcserét, mert a szervezet több energiát használ el a felmelegítéséhez.
4. Pihenjünk! A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás javítja az anyagcserét.
5. Lehetőleg kerüljük a stresszt! A túlpörgetett életmód emésztési zavarokat okozhat, így az értékes tápanyagok is nehezebben hasznosulnak szervezetünkben.
6. Mozogjunk rendszeresen! A nyári karcsúság után ősszel és télen általában felszedünk egy-két kilót, de ha lelkesen látogatjuk az edzőtermet vagy hódolunk a téli sportok örömeinek, akkor könnyen le is dolgozhatjuk a felesleget. Az alapanyagcsere és a napi energiaszükséglet leginkább az izomtevékenységgel befolyásolható. A rendszeres testmozgás hatására javul a testösszetétel (izmosodunk és csökken a testzsír), megnövekszik bizonyos hormonok mennyisége a szervezetben, amelyek kedvező irányba befolyásolják az anyagcserét. A testmozgás után akár 1-2 napig is fokozottabb lehet az anyagcsere.
7. Szaunázzunk! Az évnek ebben a szakában kifejezetten vágyunk egy forró szauna után. Persze nem mindegy, hogyan is tesszük, tartsuk be a szabályokat!